6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KËSHILLA Si ta shëroni dhimbjen e kokës pa ilaçe!

Si ta shëroni dhimbjen e kokës pa ilaçe!

Sipas mjekëve, shumë faktorë mund të shkaktojnë dhimbje koke – ndryshimet e motit, stresi, hipertensioni, përkeqësimi i sëmundjeve kronike etj.

Ndonjëherë dhimbjet e forta sinjalizojnë praninë e një sëmundjeje të rëndë që kërkon një vizitë urgjente te mjeku, transmeton Telegrafi.

Por nëse sfondi i dhimbjes së kokës nuk është një sëmundje e rëndë kronike, atëherë dhimbjen mund ta largoni shumë lehtë dhe neurologët amerikanë kanë zbuluar se çfarë bëjnë ata…

Së fundmi, neurologët amerikanë dhanë një sërë rekomandimesh për lehtësimin e dhimbjeve të kokës.

Kjo listë përfshin metodat më efektive, të cilat ata i përdorin rregullisht në punë dhe në shtëpi. Këtu janë pesë më efektivet:

Mundohuni të gjeni një vend të qetë dhe të qëndroni ulur atje për të paktën gjysmë ore. Metoda është veçanërisht efektive nëse dhoma është e errët.

Pini ujë të ftohtë në gllënjka të vogla. Sipas fjalëve të profesoreshës së asociuar të Institutit të Neurologjisë (West Virginia, SHBA), Kristina Lopez, shfaqja e një dhimbje koke tek ajo, si rregull, sinjalizon mungesë uji në trup. Kur vendoset ekuilibri, migrena zhduket.

Fërkoni tëmblat me pak vaj esencial mbi to. Është më mirë nëse vaji eterik është nga haloret. Era e mentolit ndihmon në relaksimin dhe uljen e shkallës së dhimbjes.

Pini kafe. Kafeina ngushton enët e gjakut, gjë që redukton rrjedhjen e gjakut në tru. Si rezultat, dhimbja e kokës mund të kalojë shpejt.

 Vendosni kompresa të ftohta. Lagni një shami me ujë dhe vendoseni në ballë. I ftohti do të ndihmojë në ngushtimin e enëve të gjakut dhe eliminimin e simptomave të pakëndshme

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments