6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA Pesë mënyra të thjeshta për t’u siguruar që ushqimi i blerë në...

Pesë mënyra të thjeshta për t’u siguruar që ushqimi i blerë në dyqan është i sigurt për t’u ngrënë

Për fat të mirë, nuk merr shumë kohë për t’u siguruar që ajo që po blini është e sigurt për t’u ngrënë.

Më poshtë ua sjellim pesë rregulla të shpejta të sigurisë ushqimore që duhet t’i keni parasysh herën tjetër që të jeni në dyqan ushqimor:

Kontrolloni artikujt e konservuar
Është joshëse të dëshironi të mbushni karrocën tuaj me kanaçe me gjysmë çmimi, por megjithëse mund të jetë e mirë për buxhetin tuaj, mund të shkaktojë probleme për stomakun tuaj në planin afatgjatë. Përfundimi: Nuk ia vlen rreziku. Jini gjithmonë në vëzhgim për kanaçe që kanë gërvishtje të konsiderueshme në to, ose një formë të çuditshme. Kur blini ushqime të konservuara, është më mirë të shkoni tek ato me pamje normale.

Kushtojini vëmendje datave
Kur kontrolloni datat e stampuara në artikujt ushqimorë, kërkoni gjithmonë datën e “përdorimit deri” dhe jo datën “shitet nga”.

Përdorni qese plastike të veçanta për mishin
Lëngjet nga shpendët e papërpunuara, mishi dhe ushqimet e detit mund të rrjedhin nëpër qese nëse nuk janë të mbyllura siç duhet. Gjithmonë sigurohuni që të keni me vete qese plastike shtesë në rast se kasapi nuk e mbështjell mirë pulën ose salmonin tuaj. Në këtë mënyrë, ju do të ulni shanset tuaja për t’u prekur nga salmonela.

Mbani një ftohës në makinën tuaj për gjërat që prishen.
Makinat tona mund të nxehen mjaft, edhe nëse nuk është krejt verë, për shkak të “mini efektit serë ”. Është gjithmonë mirë, veçanërisht kur temperatura është tashmë e madhe, të mbani një frigorifer me disa pako akulli në pjesën e pasme të makinës tuaj, në mënyrë që të mund t’i futni ato që prishen pikërisht atje.

Blini ushqimet e ngrira të fundit
Vizitoni korridorin e ushqimit të ngrirë pak përpara se të shkoni në linjën e arkës. Kjo do të sigurojë që akullorja dhe peshqit ose ushqimet e ngrira të qëndrojnë të ftohta për më gjatë. Askush nuk dëshiron të kthehet në shtëpi duke parë se akullorja e tyre me çokollatë është shkrirë dhe ka rrjedhur në të gjithë vendin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments