6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KURIOZITETE Pas 80 vjetësh zbulohet misteri i ushtarit të humbur të Luftës së...

Pas 80 vjetësh zbulohet misteri i ushtarit të humbur të Luftës së Dytë Botërore në Misisipi

Misteri i eshtrave të zhdukur të një ushtari të Luftës së Dytë Botërore në Misisipi është zgjidhur pas tetë dekadash.

Ushtari Andrew Ladner u zhduk gjatë Luftës së Dytë Botërore, gjatë Betejës së Buna-Gonës.

Këtë muaj, qeveria amerikane njoftoi se eshtrat e Ladner ishin identifikuar. Njoftimi erdhi nga Agjencia e Kontabilitetit të POW/MIA, raportoi The Sun Herald.

Në nëntor 1942, Ladner ndodhej në xhunglat malore juglindore të asaj që atëherë ishte territori australian i Guinesë së Re, duke luftuar trupat japoneze për kontrollin e portit të Bunës. Misioni i njësisë së tij ishte të ndërpresë furnizimin dhe linjat e komunikimit japonez nga fshati aty pranë Sanananda, përcjell Klankosova.tv

Ai po punonte me shokët e tij ushtarë për të ndërprerë linjat japoneze të komunikimit dhe furnizimit nga Sanananda, një fshat në zonë.

Më 30 nëntor 1942, njësia e tij formoi një bllokadë, e cila do të bëhej e njohur si Rruga e Huggins, e cila zgjati 22 ditë derisa trupat australiane i erdhën në ndihmë.

Ladner, nga Lizana, Mississippi, u vra në aksion. Ai ishte 30 vjeç në atë kohë, raportojnë gazetat nga shteti i asaj kohe.

Ai ishte me origjinë nga Lizana, Mississippi, ishte diplomuar në Kolegjin Junior Perkinston, i cili tani është Kolegji Komunitar i Gjirit të Bregut të Mississippi.

Shërbimi Amerikan i Regjistrimit të Varreve shpenzoi vite duke gërmuar në vendin e betejës për trupat e ushtarëve amerikanë, por e shpalli Ladnerin të pa rikuperueshëm në vitin 1950. Megjithatë, doli se eshtrat e Ladnerit ishin gjetur në të vërtetë në prill 1943 dhe ishin varrosur në një varrezë të përkohshme amerikane në fshatin e afërt, Soputa. Eshtrat ende të paidentifikuara u zhvendosën më vonë në Filipine dhe u varrosën në një varrezë tjetër në vitin 1949.

Rreth 45 vjet më vonë, në vitin 1995, organizatat e dedikuara për gjetjen e ushtarëve të POW/MPB-së nga Lufta e Dytë Botërore filluan një përpjekje të re për të identifikuar burrat nga beteja ku Ladner u zhduk. Një rishikim i të dhënave të panjohura të viktimave nxiti zhvarrosjen e trupit të Ladner, të renditur vetëm me numrin X-1545, në nëntor 2016.

Më pas, teknologjitë e reja duke përfshirë analizën e ADN-së lejuan studiuesit në bazën e Forcave Ajrore Offutt në Nebraska të identifikonin trupin.

Një funeral do të mbahet në Gulfport në një datë të pacaktuar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments