6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Disfata poshtëruese: Kur “Ushtria e Kuqe” kallkanosej në Finlandë

Disfata poshtëruese: Kur “Ushtria e Kuqe” kallkanosej në Finlandë

Rusët që kanë sulmuar Ukrainën, nuk marrin në terren atë që kishin planifikuar, gjë që mund t’i godasë fort në moral lufte, duke i bërë nervozë. Kjo ka të keqen tjetër, pasi i egërson e kështu i bën të pamëhirshëm ndaj civilëve, gjë që po jep shenja ditët e fundit.

Për sulmin në Ukrainë, Putin përdori si kartë frymëzuese Ushtrinë e Kuqe, e konsideruar si krenari e kombit për atë që bëri përballë nazistëve, por bash kjo ushtri është mundur poshtërueshëm nga finlandezët në vitet ‘39-’40. Pra, pa llogaritur dhe poshtërimin e ushtrisë sovjetike në Afganistan në vitet ’80.

Le të ndalemi të rasti i Finlandës: me fillimin e ndërhyrjes ushtarake sovjetike kundër këtij vendi nordik, si pjesë e Luftës së Dimrit, në fund të nëntorit 1939, Ushtria e Kuqe u përball me disa probleme në arritjen e përparimit të prekshëm në fushën e betejës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments