6.1 C
Pristina
Wednesday, May 18, 2022
Home SHKENCË/TECH Curiosity filmon një “lule guri” në Mars - çfarë është ajo?

Curiosity filmon një “lule guri” në Mars – çfarë është ajo?

Rover Curiosity filmoi një “lule guri” magjepsëse në sipërfaqen e Marsit në fund të shkurtit.

Edhe pse i ngjan një luleje të vogël ose një krijim organik, ekspertët thonë se është një formacion mineral që e ka origjinën në të kaluarën e lashtë të Marsit.

Rover ka hasur në struktura të tilla më parë – grupime kristalore diagjenetike. Gjeofizikani Abigail Fraeman, e cila është duke punuar në projektin Curiosity, shkroi në Twitter se formacionet e gjetura më parë ishin të përbëra nga sulfate, shkruan Universe Today.

Në vitin 2013, Curiosity gjeti një strukturë tjetër të ngjashme me lulen në Mars dhe roveri Spirit gjeti shkëmbinj me një pamje të ngjashme, i cili u emërua – lulelakër për shkak të zgjatjeve të saj me gunga.

“Rover e fotografoi këtë formacion më 24 shkurt 2022. “Lulja” dhe objektet sferike prej guri që shihen në të djathtë u formuan në të kaluarën e lashtë të Marsit kur mineralet e bartura nga uji ndikuan në formën e shkëmbinjve”, tha NASA.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments