6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA Çfarë ndodh me trupin tuaj kur hani shumë mish?

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur hani shumë mish?

Edhe pse mishi është një pjesë e rëndësishme e dietës së dikujt, ngrënia e tepërt e tij mund të jetë e dëmshme për shëndetin tuaj. Kjo nuk do të thotë që ju duhet t’i hiqni plotësisht ato biftekët e shijshëm nga dreka juaj, por është mirë të jeni të informuar se çfarë mund t’i bëjë trupit tuaj marrja e tepërt e mishit.

Bright Side nxjerrë në pah disa nga rreziqet që mund të hasni nëse kënaqeni me shumë proteina.

Mund të zhvilloni gurë në veshka

Proteinat me bazë shtazore kanë shumë komponime të quajtura purina. Këto shpërbëhen në acid urik dhe nëse keni shumë nga ky acid, mund të zhvilloni gurë në veshka. Ju mund ta shmangni këtë duke kufizuar konsumin e mishit dhe gjithashtu duke pirë shumë ujë.

Jednostavan trik uklanja bore i sa 65 godina!

Mund të dehidratoheni

Për shkak të një tepricë të acidit urik për të cilin folëm më sipër, mund të ndihesh më i etur se zakonisht. Veshkat tuaja kanë nevojë për ujë për të holluar çdo mbetje toksike, ndaj sigurohuni që të keni ujë me vete gjatë gjithë kohës, kudo që jeni.

Mund të keni kapsllëk

Ushqimi me bazë mishi ka shumë proteina, por jo shumë fibra. Ju normalisht do ta merrni këtë fibër nga frutat, perimet ose drithërat, prandaj sigurohuni që të përfshini të gjitha këto kategori ushqimore në dietën tuaj. Kapsllëku dhe lëvizjet e dhimbshme të zorrëve mund të jenë disa nga shenjat e para që marrja e fibrave tuaja është shumë e ulët.

Mund të keni dhimbje koke

Mungesa e hidratimit mund të shkaktojë gjithashtu dhimbje koke. Kjo bën që gjaku të jetë më i trashë, që do të thotë se një fluks i reduktuar i oksigjenit shkon në tru. Nga ana tjetër, disa produkte me bazë mishi si sallami ose hotdogs përmbajnë nitrate, të cilat mund të rrisin rrjedhjen e gjakut në tru.

Mund të keni probleme me zemrën

Sa më shumë fibra të keni në dietën tuaj, aq më e mbrojtur është zemra juaj. Nëse hani kryesisht mish, atëherë nuk keni një nivel të lartë të fibrave. Mishi i kuq, veçanërisht, mund të dëmtojë zemrën tuaj. Mund të trefishojë rreziqet e problemeve të zemrës dhe përmban shumë yndyrna të ngopura. Yndyrnat e ngopura rrisin nivelin e kolesterolit të keq (LDL).

Mund të sëmureni më shpesh

Yndyrnat e ngopura të pranishme në mishin e kuq dhe mishin e përpunuar nuk përmbajnë antioksidantët e nevojshëm që trupi të mposht çdo inflamacion të mundshëm. Ato antioksidantë do t’i gjeni më së shumti në fruta dhe perime, prandaj është kaq e rëndësishme të keni një dietë “me ngjyra”. Ngjyrat e disa frutave janë pigmente të grupeve të caktuara të antioksidantëve.

Mund të keni probleme me flokët dhe lëkurën

Produktet e mishit rrallë kanë vitaminë C. Vitamina C luan një rol vendimtar në formimin e kolagjenit, një proteinë që e bën lëkurën, flokët, thonjtë, kockat dhe më shumë të duken shumë më mirë. Nëse vëreni ndryshime të pakëndshme me flokët dhe lëkurën tuaj, atëherë mund t’ju duhet të rishikoni dietën tuaj dhe të ndaloni konsumimin e mishit.

Mund të keni kocka të dobëta

Sasi të larta të proteinave mund të rrisin humbjen e kalciumit në urinë. Dhe kalciumi është absolutisht i nevojshëm për kocka të shëndetshme. Trupi juaj nuk prodhon kalcium. Ajo e merr atë vetëm nëpërmjet ushqimit që hani, ose nga suplementet. Nëse nuk ka mjaftueshëm, atëherë kockat tuaja mund të dobësohen.

Mund të ndiheni më të lodhur

Ushqimet që përmbajnë mish janë shumë më të vështira për t’u tretur nga sistemi ynë tretës sesa çdo perime ose frut që hani. Kjo është arsyeja pse trupit tuaj i duhet shumë më tepër përpjekje për të tretur një biftek dhe kjo është arsyeja pse mund të ndiheni paksa të plogësht pasi të keni ngrënë diçka të rëndë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments