6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KËSHILLA Tregoni kujdes me konsumimin e paracetamolit, dëmet që i shkakton trupit

Tregoni kujdes me konsumimin e paracetamolit, dëmet që i shkakton trupit

Doza e zakonshme e paracetamolit është një ose dy tableta 500 miligramëshe në të njëjtën kohë.

Shumica e njerëzve mund të marrin paracetamol në mënyrë të sigurt, përfshirë gratë shtatzëna dhe ato që ushqejnë me gji. Ekspertët e shëndetit e kanë ditur për dekada se paracetamoli në sasi të mëdha, megjithatë, është toksik për mëlçinë.

Cilat janë shenjat paralajmëruese që mëlçia juaj mund të preket nga konsumi i tepërt i paracetamolit?

Studimet kanë treguar se në mjedise të caktuara paracetamoli mund të dëmtojë mëlçinë duke dëmtuar lidhjet strukturore vitale midis qelizave ngjitur në organ.

Ndërsa dëmtimi akut i mëlçisë mund të ndodhë edhe kur përdoret në ose nën dozën maksimale të rekomanduar ditore prej katër mijë miligram, toksiciteti i paracetamolit është shpesh rezultat i gëlltitjes së paracetamolit mbi këtë dozë maksimale.

Një mbidozë e disa paracetamolit dihet se shkatërron gjysmën e qelizave të mëlçisë së një personi në më pak se një javë. Në një studim të botuar në Oxford Academic, u hetua toksiciteti i paracetamolit në lidhje me dështimin e mëlçisë. Studimi vuri në dukje: “Pranimet në spital për shkak të helmimit janë rritur në mënyrë të qëndrueshme nga vitet 1950. Në Oksford, përqindja e mbidozave me paracetamol u rrit nga 14.3 për qind në 1976 në 42 për qind në 1990, dhe në 1993, 47.8 për qind e të gjitha mbidozave përfshinin ilaçe që përmbajnë paracetamol”.

 
Dr Leonard Nelson, nga Universiteti i Edinburgut, tha: “Paracetamoli është ilaçi i preferuar i dhimbjeve në botë. Është i lirë dhe konsiderohet i sigurt dhe efektiv në doza terapeutike. Sidoqoftë, dëmtimi i mëlçisë i shkaktuar nga ilaçet mbetet një problem i rëndësishëm klinik dhe një sfidë për zhvillimin e barnave më të sigurta”.

Eksperimentet treguan në mjedise të caktuara se ilaçi mund të dëmtojë mëlçinë duke dëmtuar lidhjet strukturore vitale midis qelizave ngjitur në organ.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments