6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KURIOZITETE E çuditshme/ Shtetet ku prindërit i lënë bebet të flenë jashtë gjatë...

E çuditshme/ Shtetet ku prindërit i lënë bebet të flenë jashtë gjatë dimrit

Bebet që flenë jashtë mund të flenë më gjatë, të kenë gjumë më cilësor dhe të ekspozohen ndaj më pak mikrobeve në krahasim me ato që flenë brenda.

Në Danimarkë, Finlandë ose ndonjë vend tjetër nordik, prindërit zakonisht i vendosin fëmijët e tyre për një sy gjumë jashtë, sepse foshnjat mund të flenë më mirë ndërsa ekspozohen në ajër të pastër.

Në janar, muaji më i ftohtë i Danimarkës, temperatura mesatare më e ulët arrin -37 gradë Fahrenheit. Në Finlandë, ku kjo praktikë është gjithashtu e zakonshme, prindërit i vendosin foshnjat e tyre për të fjetur jashtë kur temperatura ulet deri në -16 gradë Fahrenheit.

Bebet qe flenë jashtë mund të flenë më gjatë, të kenë gjumë më cilësor dhe të ekspozohen ndaj më pak mikrobeve në krahasim me ato që flenë brenda, tha Katie Palmer, një konsulente gjumi me qendër në Londër.

Por praktika nuk është pa rreziqe. Një bebe mund të zhvillojë hipotermi ndërsa fle jashtë gjatë dimrit. Në verë, ekziston rreziku për të marrë një djegie nga dielli dhe për të zhvilluar lodhje nga nxehtësia.

Në çdo kohë të vitit ka shqetësime rreth rrëmbimeve dhe në zonat urbane, të ekspozuara ndaj ndotjes së ajrit.

Është e zakonshme që prindërit nordikë të lënë një bebe të flejë jashtë, ndërsa ata shkojnë në një restorant ose kryejnë një detyrë tjetër

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments