6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KËSHILLA Covid-19 ka ndryshuar trurin tonë, studimi i ri ngre shqetësime

Covid-19 ka ndryshuar trurin tonë, studimi i ri ngre shqetësime

Njerëzit që kanë kaluar Covid-19 edhe me simptoma të lehta mund të kenë përshpejtuar plakjen e trurit dhe ndryshime të tjera në të, sipas një studimi të ri.

Studimi i botuar të hënën në revistën Nature, besohet të jetë më i madhi i këtij lloji. U zbulua se truri i atyre që ishin me Covid-19 kishte një humbje më të madhe të lëndës gri dhe anomali në indet e trurit krahasuar me ata që nuk kishin Covid-19. Shumë nga ato ndryshime ishin në zonën e trurit të lidhura me shqisën e nuhatjes.

“Ne ishim mjaft të befasuar kur pamë dallime të qarta në tru edhe me infeksion të butë,” i tha CNN në një email autori kryesor Gwenawlle Douaud, një profesor i asociuar i neuroshkencave në Universitetin e Oksfordit.

Douaud dhe kolegët e tij vlerësuan imazhin e trurit nga 401 persona që kishin Covid-19 midis marsit 2020 dhe prillit 2021, si para infektimit ashtu edhe mesatarisht 4 muaj e gjysmë pas infektimit. Ata krahasuan rezultatet me imazhin e trurit të 384 njerëzve të pa infektuar të ngjashëm në moshë, socio-ekonomikë dhe faktorë rrezíku si presioni i gjákut dhe obeziteti. Nga 401 personat e infektuar, 15 ishin shtruar në spital.

785 pjesëmarrësit ishin midis moshës 51 dhe 81 vjeç dhe ishin të gjithë pjesë e Biobank UK, një bazë të dhënash shëndetësore e vazhdueshme e qeverisë me 500,000 njerëz, e filluar në vitin 2012.

Douaud shpjegoi se është normale që njerëzit të humbin 0.2% deri në 0.3% të lëndës gri çdo vit në zonat e trurit që lidhen me kujtesën ndërsa plaken, por në vlerësimin e studimit, njerëzit që ishin infektuar me koronavirus humbën një shtesë. 0.2% deri në 2% të indeve krahasuar me ata që nuk ishin infektuar.

Përveç imazherisë, pjesëmarrësit u testuan për funksionin e tyre ekzekutiv dhe njohës duke përdorur “Testin e krijimit të gjurmëve”, një mjet i përdorur për të ndihmuar në zbulimin e dëmtimeve njohëse të lidhura me demencën dhe testimin e shpejtësisë dhe funksionit të përpunimit të trurit të një personi. Studiuesit zbuluan se ata që kishin humbjen më të madhe të indeve të trurit gjithashtu dolën më keq në këtë provim.

Megjithëse zonat e trurit më të prekura duket se janë të lidhura me sistemin e nuhatjes, Douaud tha se nuk ishte e qartë pse ishte kështu.

“Meqenëse ndryshimet anormale që shohim në trurin e pjesëmarrësve të infektuar mund të jenë pjesërisht të lidhura me humbjen e nuhatjes së tyre, është e mundur që rikuperimi i saj mund të çojë që këto anomali të trurit të bëhen më pak të theksuara me kalimin e kohës. Në mënyrë të ngjashme, ka të ngjarë që efektet e dëmshme i virusit (qoftë i drejtpërdrejtë ose i tërthortë nëpërmjet reaksioneve inflamatore ose imune) zvogëlohet me kalimin e kohës pas infektimit. Mënyra më e mirë për ta zbuluar do të ishte skanimi i këtyre pjesëmarrësve përsëri pas një ose dy vitesh”, tha Douaud.

Douaud shtoi se studiuesit parashikojnë riimazhimin dhe testimin e pjesëmarrësve në një ose dy vite.

Dhe ndërsa studimi gjen një lidhje midis infeksionit dhe funksionit të trurit, ende nuk është e qartë pse. Studimet e mëparshme kanë treguar se njerëzit me humbje të konsiderueshme dhe të përsëritur të nuhatjes gjithashtu kanë një humbje të lidhur të lëndës gri. Megjithatë, ky studim nuk vlerësoi nëse njerëzit në të vërtetë kishin një humbje të nuhatjes.

Autorët paralajmëruan se gjetjet ishin vetëm një moment në kohë, por vunë në dukje se ato “ngrenë mundësinë që pasojat afatgjata të infeksionit SARS-CoV-2 mund të kontribuojnë me kalimin e kohës në sëmundjen e Alzheimerit ose forma të tjera të demencës”.

Gjetjet ishin të dukshme, por ato nuk ishin të mjaftueshme për të shkaktuar alarm, tha Dr Richard Isaacson, një neurolog dhe drejtor i Qendrës së Universitetit Atlantik të Floridës për Shëndetin e Trurit. Isaacson nuk ishte i përfshirë në studim.

Isaacson tha se gjetjet ishin të dukshme për mjekët, por ai shtoi se ndikimi i përgjithshëm te individët ishte i vështirë për t’u përcaktuar dhe mund të ishte i vogël. “Është vërtet e vështirë të dihet ndikimi afatgjatë klinik dhe cilësia e jetës në një situatë si kjo,” tha ai.

“Truri mund të ndikohet nga mekanizma të tjerë si ndryshimi imunitar, inflamator, vaskular apo psikologjik/sjellës, por jo nga infeksioni i drejtpërdrejtë”, tha Dr. i cili nuk ishte i përfshirë në studim.

“Ajo që ky studim tregon pothuajse me siguri është ndikimi, në aspektin e ndryshimeve nervore,” tha ai. “Por unë nuk mendoj se kjo na ndihmon të kuptojmë mekanizmat që mbështesin ndryshimin kognitiv pas infeksionit Covid.”/ Burimi: CNN | Përktheu dhe përshtati: GOTA NEWS ALBANIA

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments