6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KURIOZITETE Një burrë ushqeu një ujk të uritur gjatë gjithë dimrit: Pas 4...

Një burrë ushqeu një ujk të uritur gjatë gjithë dimrit: Pas 4 vitesh ujku bëri diçka të mahnitshme

Historia është shkruar në tregime të bukura për miqësinë midis njeriut dhe kafshës.
Një burrë nga Alaska pa aksidentalisht një ujk teksa ecte nëpër një fushë me dëborë. I lodhur dhe i uritur, ujku shtrihej dhe nuk mund të lëvizte.

Burri nuk u mendua për asnjë minutë. Ai iu afrua ujkut, ndau ushqimin me të dhe e mbuloi me pallton e tij të leshtë. Nuk ishte e lehtë të gjuante gjahun atë dimër, kështu që burri shkonte çdo ditë në të njëjtin vend dhe ushqente ujkun.

Nga pranvera ujku kishte mbledhur forcat dhe ishte larguar. Njeriu nuk u pendua, e tillë është natyra. Herë pas here kujtonte mikun e tij të vjetër, por jeta vazhdonte me ritme normale.

Kanë kaluar 4 vjet. Burri ishte duke bërë punët e tij të përditshme në shtëpi kur dëgjoi një ujk që ulërinte. Më pas ai shikoi në pyll pranë shtëpisë së tij ku u shfaqën 4 ujqër.

Por më pas erdhi ujku që po ushqente. Kafsha nuk e harroi mirësinë e njeriut dhe pas kaq shumë kohësh erdhi për t’i treguar familjes së tij.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments