6.1 C
Pristina
Wednesday, May 18, 2022
Home KËSHILLA Lufton tumorin dhe forcon imunitetin, kjo është supa që e sugjerojnë edhe...

Lufton tumorin dhe forcon imunitetin, kjo është supa që e sugjerojnë edhe mjekët (RECETA)

Përzierja e brokolit bën një supë të shkëlqyer, të shëndetshme dhe të butë, përkundër faktit se kjo supë me të vërtetë nuk përmban asnjë krem.about:blank

Sipas Mjekësisë Bimore Arabe brokoli mund të luftojë tumorin, por përshtatshmëria e tij lidhet me mënyrën se si gatuhet. Arsyeja është se brokoli përmban një katalizator të quajtur myrosinase që mund të sjellë sulforaphane, që është armiqësor ndaj qelizave malinje.

Teknikat e gatimit si skuqje dhe gatim në mikrovalë, i shkatërron lëndët myrosinase.

Dobitë e brokolit:

Mënyra më e përshtatshme e gatimit të brokolit është me avull dhe i shtuar në supë. Në këtë mënyrë, fibrat e dobishme të brokolit, phytonutrients dhe mineralet e ndryshme, mbijetojnë gjatë procedurave të gatimit.about:blank

Përbërësit:

2 lugë vaj ulliri ekstra të virgjërabout:blank

1 qepë të mesme, të copëtuar imët

2 gjethe selino, të copëtuar imët

2 patate të mesme, të qëruara dhe të prera në kubikabout:blank

1 gotë brokoli të zier në avull

1 tufë mesatare brokoli të freskët

1 filxhan qumësht bajame

Kripë dhe piper të zi

¼ filxhan djath dhie

Mënyra e përgatitjes:

Nxehni vajin mbi nxehtësinë e mesme në një tenxhere të madhe. Shtoni selino dhe qepë, dhe i përziejini për katër minuta, derisa të zbutet.

Shtoni patatet dhe brokolin, përziejini për dy minuta të tjera.

Shtoni qumështin e bajames.

Shtoni kripë dhe piper për shije.

Ulni nxehtësisë, dhe lëreni të ziej për njëzet minuta.

Kur të ziejë, vendosini përzierjen në një blender dhe grijeni.

Shërbeni supën, dhe zbukurojeni me djath të grirë dhe brokoli.

Shërbejeni këtë supë me bukë të zezë dhe sallatë, dhe kjo pjatë do të jetë jo vetëm e shijshme, por edhe shumë kuruese

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments