6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home KËSHILLA Pse nuk duhet të hani kurrë kastraveca dhe domate në të njëjtën...

Pse nuk duhet të hani kurrë kastraveca dhe domate në të njëjtën sallatë

Ekspertët paralajmërojnë se kombinimi i përbërësve që kanë një tretje të shpejtë dhe të ngadaltë nuk është një ide e mirë! Por pse?

Sepse përbërësi më i lehtë do të përfundojë në zorrë vetëm kur i pari të asimilohet plotësisht. Kjo do të rezultojë në fermentimin e ushqimit në stomak, i cili mund të helmojë të gjithë trupin.

Do të çojë në tretje të ngadaltë dhe fermentim të sheqernave dhe niseshtës dhe nuk do t’ju lejojë të shijoni vaktin tuaj ashtu siç duhet.

Edhe një gjë tjetër, procesi i fermentimit mund të shkaktojë gazra, fryrje dhe dhimbje stomaku, si dhe probleme me zorrët.

– Ekspertët paralajmërojnë se kastravecat dhe domatet janë të papajtueshme dhe nuk duhet të hahen kurrë së bashku. Kur këta 2 përbërës arrijnë në stomak dhe fillon procesi i fermentimit, acidi i lëshuar në bark mund të shkaktojë shumë probleme me tretjen.

– Të hash fruta pas një vakti nuk është padyshim një ide e mirë! Pse; Sepse frutat kërkojnë shumë kohë për t’u tretur dhe nuk duhet të qëndrojnë kurrë gjatë në stomak. Nëse i hani pas ngrënies, kjo mund të çojë në refluks acidi dhe probleme të tjera të tretjes.

– Një nga gatimet më të preferuara janë spageti me djathë. Fatkeqësisht, ky kombinim duhet të shmanget. Si funksionon: Spageti është i pasur me niseshte, i cili ka një kohë tretjeje të ndryshme nga proteinat, kështu që vonesa do të çojë në fermentim të pashmangshëm dhe probleme të mëtejshme me tretjen. E njëjta gjë vlen edhe për spageti në kombinim me mish.

– Mish dhe djathë, patjetër JO! Pse; Sepse duhet të shmangni vendosjen e shumë proteinave në të njëjtën pjatë. Zgjidhni vetëm një lloj proteine për vakt.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Simbolet që përdori principata e Kastriotëve

NGA: GJON KEKA Në kuadër të simboleve të kombit tonë arbëror europian më i rëndësishëm është konsideruar simbili i Principatës...

Takimi me diktatorin Enver Hoxha e çoi në ekzekutim/Historia e trishtë e Sebiha Kasamatit

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për...

Në gjurmët e alfabetit 500 vjeçar të shqipes te arbëreshët e Rusisë

Në jug të Rusisë është zbuluar një monument arkeologjik që dokumenton shkrimin e vjetër në gjuhën shqipe dhe kjo është e mahnitshme!

Pilotët kapin pamje të flotës së dyshuar të UFO-ve duke fluturuar në formacion mbi Paqësor (video)

Një pilot amerikan duket se ka regjistruar një video të asaj që ai beson se është një flotë mjetesh aliene që fluturojnë...

Recent Comments