6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home KËSHILLA ​Pesë sendet më të pista në shtëpi që kanë më shumë baktere...

​Pesë sendet më të pista në shtëpi që kanë më shumë baktere se një tualet

Disa sende në shtëpinë tonë përdoren shumë shpesh, si peshqirët, dhe për këtë arsye përmbajnë shumë më tepër baktere.

Këto janë pesë sendet më të pista në shtëpi dhe përmbajnë më shumë baktere se një tualet.

1. Dërrasë prerëse

Sipas mikrobiologut Charles Gerba, dërrasa mesatare e prerjes përmban 200 herë më shumë baktere sesa një guaskë tualeti. Është akoma më problematike që e përdorim për gatimin dhe prerjen e llojeve të ndryshme të mishit. Prandaj duhet pastruar dhe dezinfektuar rregullisht dhe mënyra më e lehtë për ta bërë këtë është ta vendosni në lavatriçe.

2. Pastroni rrobat

Të brendshmet mund të transmetohen nga 100 milionë baktere, duke përfshirë E.coli, të cilat mund të transferohen në një makinë larëse përmes rrobave dhe mund të kontaminojnë veshje të tjera. Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) rekomandojnë që të dezinfektoni lavatriçen tuaj të paktën një herë në muaj duke përdorur zbardhues. Përveç kësaj, ju duhet të dezinfektoni shportat e rrobave.

3. Telefon celular

Telefoni është 10 herë më i ndotur se guaska e tualetit. Mikrobet mblidhen në celular gjatë gjithë kohës dhe shumë njerëz i mbajnë telefonat e tyre në tualet. E gjithë kjo çon në grumbullimin e shumë baktereve dhe mikrobeve në celularët.

Shumë njerëz harrojnë se celulari duhet të pastrohet rregullisht, por kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme. Zvogëloni ekspozimin ndaj mikrobeve duke pastruar ekranet elektronike me peceta ose një leckë të lagur e të butë. Përveç kësaj, përpiquni të shmangni marrjen e celularit në tualet.

4. Qilim

Bakteret i duan qelizat e vdekura të lëkurës. Duke marrë parasysh që një person mesatar humbet rreth 1.5 milion prej tyre çdo orë, tapeti juaj bëhet një strehë për bakteret. Prandaj, mijëra baktere mund të gjenden në tapet, duke përfshirë E. coli, stafilokokun dhe salmonelën. Kjo është arsyeja pse qilimat duhet të pastrohen tërësisht të paktën një herë në vit.

5. Rubineti

Ka 21 herë më shumë baktere në rubinet në banjë sesa në tualetin. Akoma më e keqe është situata me rubinetin e kuzhinës, e cila përmban 444 herë më shumë baktere se tualeti. Përveç baktereve të ndryshme, në rubinet mund të gjenden edhe kërpudha dhe myk. Rekomandohet dezinfektimi i rregullt i rubinetave për të mbrojtur veten

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Takimi me diktatorin Enver Hoxha e çoi në ekzekutim/Historia e trishtë e Sebiha Kasamatit

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për...

Në gjurmët e alfabetit 500 vjeçar të shqipes te arbëreshët e Rusisë

Në jug të Rusisë është zbuluar një monument arkeologjik që dokumenton shkrimin e vjetër në gjuhën shqipe dhe kjo është e mahnitshme!

Pilotët kapin pamje të flotës së dyshuar të UFO-ve duke fluturuar në formacion mbi Paqësor (video)

Një pilot amerikan duket se ka regjistruar një video të asaj që ai beson se është një flotë mjetesh aliene që fluturojnë...

“Barbar i gjunjëzuar, i veshur me kapele frigjiane dhe fustanellë lindore”

Gjetur në Vigna del Bufalo, pranë Porta Pinciana (Romë).Ruajtur në "Museo Archeologico di Napoli"Gjuha e lashtë Frigje sipas Aleksander Hasanas, është pararendesja...

Recent Comments