6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home KËSHILLA Arsyeja e pabesueshme që hotelet nuk kanë një dhomë me numrin 420

Arsyeja e pabesueshme që hotelet nuk kanë një dhomë me numrin 420

A keni qenë ndonjëherë përpara një tabele me dhoma të listuara në katin e 4-të të një hoteli dhe keni vënë re që një numër mungon?

Arsyeja për dhomën e fantazmave me numrin 420. E megjithatë, numërimi ndalon në 419 dhe vazhdon në 421. Ky është një boshllëk, i cili është pasojë e një shkaku specifik.

Sipas një publikimi të Telegrafit britanik, numri 420 simbolizon datën 20/4, pra 20 prillin, kur çdo vit festohet pirja e duhanit të marihuanës. Prandaj, një dhomë me këtë numër u konsiderua si një atraksion për…dashesit e zhanrit, shkruan abcnews.al

Në fakt, ndër konfuzionet që kanë ndodhur rreth këtij konfuzioni është fakti se një hotel në Kolorado, ku përdorimi i marihuanës është i ligjshëm, duhej të shkruante numrin 420 në derën e asaj dhome, pasi tabelat shpeshherë “shkatëroheshin” nga klientët, të cilët i merrnin si kujtim teksa largoheshin.

Në të njëjtin humor, një hotel tjetër duke ruajtur dhomën nr. 420 vendosi ta mbyllë plotësisht në mënyrë që hapësira të mos përdoret fare.

E tepruar apo jo, pas çdo pikëpyetjeje të çuditshme ka një shpjegim në të cilin pajtohesh apo jo, të çon në vendime që vendosen dhe përhapen me shpejtësi nëpër vende.

Herën tjetër, pra, do të lexoheni dhe do ta dini pse…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Simbolet që përdori principata e Kastriotëve

NGA: GJON KEKA Në kuadër të simboleve të kombit tonë arbëror europian më i rëndësishëm është konsideruar simbili i Principatës...

Takimi me diktatorin Enver Hoxha e çoi në ekzekutim/Historia e trishtë e Sebiha Kasamatit

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për...

Në gjurmët e alfabetit 500 vjeçar të shqipes te arbëreshët e Rusisë

Në jug të Rusisë është zbuluar një monument arkeologjik që dokumenton shkrimin e vjetër në gjuhën shqipe dhe kjo është e mahnitshme!

Pilotët kapin pamje të flotës së dyshuar të UFO-ve duke fluturuar në formacion mbi Paqësor (video)

Një pilot amerikan duket se ka regjistruar një video të asaj që ai beson se është një flotë mjetesh aliene që fluturojnë...

Recent Comments