6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Flamuri shqiptar në kryqëzimin e Krishtit?

Flamuri shqiptar në kryqëzimin e Krishtit?

Nga kryqëzimi i Krishtit ka me qindra dëshmi të lëna nga kronikanë të ndryshëm, por më kryesoret janë ata që ungjilltarët kanë shkruar në Besëlidhjen e Re.

Sipas Mateut, Atëherë, e gozhdvan në kryq dhe me short i ndanë ndër vete petkat e tija. Pastaj ndenjën dhe e ruanin. Mbi krye ja vunë shkresën e arsyes së dën.imit: “Ky është Jezusi, mbreti i judenjve.” Bashkë me të kryqëzuan dy cuba, njërin në të djathtë e tjetrin në të majtë. Një pikturë që tregon Kryqëzimin e Krishtit, me piktor Michele da Verona e cila daton në vitin 1501, me dimensione 335×720 cm, pranë njërit prej cubave që janë kryqëzvar me Krishtin, atij në të majtë, gjendet flamuri i kuq me shqiponjën dykrenare në qendër. Ç’punë kishte ky flamur aty?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet antibiotiku që vret super bakterin

Dy lloje të kërpudhave kundër të cilave super bakteret kanë asnjë shans janë zbuluar në një minierë toksike në shtetin federal amerikan...

Mënyra shtëpiake shërimi që funksionojnë me të vërtetë kur ftoheni

Një ftoje e pakëndshme nuk është e pazakontë për këtë kohë të vitit. Njerëzit në rrjete sociale e kanë...

Një ilaç i ri po konsiderohet efikas për zhdukjen e qelizave të kancerit

Një ilaç i ri po konsiderohet efikas për zhdukjen e qelizave të kancerit Ilaçi i...

Pesë gjëra që mund të sigurojnë një gjumë të mirë dhe të rehatshëm

Gjumi është një aspekt i rëndësishëm i funksionimit të përditshëm, i cili ndihmon në mbajtjen e trupit të shëndetshëm. Gjithashtu mban shëndetin...

Recent Comments