6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Ky ishte Kryeministri Shqiptarqë dëboi pushtuesit serb nga Kosova dhe Maqedonia!

Ky ishte Kryeministri Shqiptarqë dëboi pushtuesit serb nga Kosova dhe Maqedonia!

Kryeministri Mustafa Merlika Kruja, ishte ai qê dëb0i puhstuesit serb nga Kosova dhe Maqedonia Shqiptare dhe i bashkoi ato përsëri trungut amë Shqipërisë.

Në tokat e lirume shqiptare rivendosi kudo administratën shqiptare dhe hapi shkollat shqipe.

Përndryshe që nga viti 1921 në legjislacionet parlamentare dhe në shtypin shqiptar njihej me emrin Mustafa Kosova. (foto e vitit 13 gusht 1940)Hvp hvpsiren me pvshte per pvmjet esklvive

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments