6.1 C
Pristina
Tuesday, July 27, 2021
Home KURIOZITETE Antropologu Krantz: "Unë kam qenë mësues gjatë gjith jetës, mendoj se mund...

Antropologu Krantz: “Unë kam qenë mësues gjatë gjith jetës, mendoj se mund të jem mësues edhe pas vdekjes, pra pse mos t’ua jap trupin tim?”

Antropologu Grover Krantz e dhuroi trupin e tij dhe të qenit të tij si donacion për shkencën, që të i’u shërbejë shkencëtarve dhe studentëve për studim pas vdekjes së tij.

Grover Krantz (1931-2002) ishte i njohur si një mësues, pronar i dashur i kafshëve shtëpiake dhe si një antropolog i çuditshëm.

Para se të vdiste Krantz, ai i tha antropologut Smithsonian David Hunt, “Unë kam qenë një mësues gjithë jetën time dhe mendoj se mund të jem edhe një mësues pasi të kem vdekur, kështu që pse të mos ju jap vetëm trupin tim. ” Kur Hunt pranoi, Krantz shtoi, “Por ka një kapje: Duhet t’i mbani qentë e mi me mua”.
Kur Krantz vdiq, nuk kishte ndonjë ceremoni varrimi. Në vend të kësaj trupi i tij u dërgua në ‘University of Tennessee’ ku mjekët studiojnë normat e dëmtimeve njerëzore për të ndihmuar në hetimet mjeko-ligjire.

Përveç skeletit të antropologut Krantz është i ruajtur edhe skeleti i qenit të tij me emrin Clyde që kishte ngordhur para se Grovar Krantz të vdiste dhe kishte ruajtur trupin e qenit të tij.

Skeletet e tyre janë të shfaqura në ekspoziten “Written in Bone: Files Forensic of the 17 Century Chesapeake” e cila u hap të shtunën e kaluar në Muzeun Kombëtar të Historisë Natyrore të Smithsonian.
Ata janë të ekspozuar në një pozitë shumë të bukur duke përqafuar njëri-tjetrin. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Godinat më të bukura të botës

Festivali Botëror i Arkitekturës ka zbuluar listën prestigjioze të ndërtesave dhe projekteve të reja më të mira nga e gjithë bota.

Te varri i mikut më të madh të shqiptarëve

Shkruan:Daut Dauti Në fund të fshatit Brushford, në anën e djathtë të rrugës, gjendet kisha St. Nicholas. Është ditë...

Vetëm se fliste të vërtetën: Vr.asja greke e Gjeneralit Telini që shihte shqiptarët deri në Janinë e Çamëri

Më 27 gusht të vitit 1923, në rrugën që bashkon qytetin e Janinës me Kakavijën, 10 kilometër pranë kufirit, njerëz të panjohur...

Pamje: Dy “banda” majmunësh luftojnë mes vete, e bllokojnë rrugën

Në internet është publikuar pamje e rrallë e dy grupeve të mëdha të majmunëve që luftojnë mes vete para vozitësve të habitur...

Recent Comments