6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home KURIOZITETE A e dini nga e mori emrin Boro Ramiz, Pallati i Rinisë...

A e dini nga e mori emrin Boro Ramiz, Pallati i Rinisë dhe Sporteve?

Pallati i Rinisë dhe Sporteve është një ndër qendrat tregtare më të mëdha në Prishtinë.

Por më herët ky vend është njohur me emër tjetër.


Më herët ky pallat kishte emrin “Boro dhe Ramiz” për shkak të heronjve të Jugosllavisë Boro Vukmirović dhe Ramiz Sadiku.

Boro ishte serb, ndërsa Ramizi ishte shqiptarë, kështu që emri simbolizon vllaznim dhe bashkim të serbëve dhe shqiptarëve.

Reklamë

Në vitin 1975, u mbajt një referendum dhe qytetarët e Prishtinë, asokohe kryeqyteti i Krahinës Socialiste Autonome e Kosovës votuan në favor të ndërtimit të një sallë të madhe.

Ndërtesa përfundoi më 1977.

Më 25 shkurt 2000, ndërtesa u dëmtua rëndë në një zjarr.

Pjesërisht ndërtesa u renovua, por fusha e madhe dhe salla e madhe ishin ende jashtë përdorimit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments