6.1 C
Pristina
Tuesday, May 11, 2021
Home KURIOZITETE ​Kjo bimë lulëzon 75 herë: Mbilleni në kopsht ose shtëpi, të gjithë...

​Kjo bimë lulëzon 75 herë: Mbilleni në kopsht ose shtëpi, të gjithë do të admirojnë bukurinë e saj

Nëse jeni duke kërkuar mënyra të reja për të dekoruar shtëpinë tuaj, ne ju sjellim një lule të bukur pranverore që me siguri do të tërheqë vëmendjen tuaj.

Emri i kësaj lule është amarillis. Vjen nga rajoni tropikal i Amerikës dhe mbillet nga fillimi i nëntorit deri në shkurt, dhe lulëzon në maj dhe qershor.

Ka gjethe të gjata dhe një kërcell të ngurtë të drejtë që mban lule të mrekullueshme.

Lulet e kësaj bime tërheqëse mund të gjenden në ngjyrë vjollcë, portokalli, të kuqe, të bardhë, si dhe në një variant me dy ngjyra, dhe një larmi e tillë e bën këtë bimë shumë tërheqëse.

Vendi ideal për të mbajtur këtë bimë është një ballkon. Një vend me hije dhe gjysmë hije i përshtatet bimës zbukuruese, të paktën gjatë lulëzimit. Do të lulëzojë në diellin më të fortë pa ndonjë problem. Në fazën e fjetjes, rekomandohet të futni amarillis në një dhomë të ftohtë dhe të errët, derisa lulet e para të dalin përsëri.

Sa i përket ujitjes, amarillis ka shumë nevojë për ujë, andaj duhet të ujitet sa më shpesh.

Në ditët e verës dhe në temperatura më të larta, amarillis ujitet deri në disa herë në ditë.

Kjo lule në vetvete mund të zgjasë deri në 75 vjet, dhe disa specie kanë petale deri në gjashtë centimetra.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Cilat shtete janë ende sot në komunizëm?

Një shtet me një popullsi më shumë se 11 milionë banorë. Kontrolli i ekonomisë nga shteti pothuajse e ka falimentuar qeverinë, e...

Shkencëtarët kanë zbuluar një gjë të re të mahnitshme në lidhje me ujqërit(Video)

Një projekt nga Universiteti i Minesotas, misioni i të cilit është të kuptojë më mirë sjelljen e ujqërve, eksperimentoi me këto kafshë...

Eksperimenti i pazakontë që çoi në shpikjen e vaksinës së parë

Lia konsiderohej kohë më parë një sëmundje e tmerrshme ngjitëse, që shkaktonte dhembje të mëdha trupi, temperaturë të lartë, dhembje fyti, koke,...

Cili është grupi më i rrallë i gjakut?

Vetëm 43 persona në botë e kanë grupin e gjakut Rezus nul ose invalid, një tip gjaku që është i ngjashëm me...

Recent Comments