6.1 C
Pristina
Wednesday, May 12, 2021
Home KURIOZITETE Zhdukeshin avionë e anije/ Legjenda e trekëndëshit të Bermudës, shkencëtari zbuloi misterin...

Zhdukeshin avionë e anije/ Legjenda e trekëndëshit të Bermudës, shkencëtari zbuloi misterin e madh

Një skenctar pretendon se ka gjetur misterin, që ka habitur botën prej dekadash.

Dr. Karl Kruszelnicki është i bindur: ai e ka zgjidhur misterin e vjetër të trekëndëshit Bermuda. Dhe përgjigjja është … nuk ka asnjë mister!

Asnjë mister nuk ekziston – ekzagjerime të vlefshme vetëm për romanet që burojnë nga një ngjarje e veçantë: zhdukja e 1945 e një avioni ushtarak që po vëzhgonte zonën. “Nuk u zhduk pa gjurmë” shpjegon shkencëtari, jashtëzakonisht i popullarizuar në vendin e tij, Australi, në një intervistë për mediat australiane.

“Sipas Lloyds të Londrës dhe rojes bregdetare të SHBA, numri i aeroplanëve që mungojnë në Trekëndëshin e Bermudës është i njëjtë me numrin e avionëve të zhdukur kudo në botë me bazë përqindjeje,” vazhdon ai.

Sipas tij, avioni ushtarak që u zhduk në 1945 ishte thjesht viktimë e motit të keq ose një aksident pilotimi. Njësoj për pesë të tjerët që u zhdukën në të njëjtin vit, me sa duket për shkak të mungesës së karburantit falë një llogaritje të gabuar nga lideri i skuadronit, toger Charles Taylor.

Pjesa tjetër e misterit i atribuohet autorit Charles Berlitz, një entuziast i fenomeneve paranormale, libri më i famshëm i të cilit, Trekëndëshi i Bermuda – i cili ka shitur mbi 20 milion kopje që nga botimi i tij në 1974 – e futi botën me legjendën e këtij rajoni famëkeq.

Por libri u kritikua gjithashtu për “prezantimin e pjesshëm të fakteve, si dhe mungesën e materialit burimor shkencor”, siç thuhet në faqen e tij në Wikipedia.

Trekëndëshi ndodhet në Oqeanin Atlantik, pranë SHBA. Janë raportuar se aty janë zhdukur edhe shumë anije, teksa misteri ka mbajtur mbërthyer njerëzimin për shumë kohë. Por duket se nuk ka asgjë për t’u shqetësuar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Anija kozmike 14 miliardë milje larg Tokës ka mbledhur tinguj misteriozë nga një galaktikë tjetër

Voyager 1, anija kozmike më e largët nga Toka, e cila aktualisht është 14 miliard milje larg, ka zbuluar tingullin e universit.

Si ndikoi pandemia që numri i rinocerontëve të rritet në nivele rekord?

Numri i rinocerontëve me brirë në Nepal ka arritur nivelin më të lartë prej më shumë se 20 vjetësh, pjesërisht për shkak...

A e dini arsyen pse piratët mbulonin njërin sy?

Fakti që pothuajse të gjithë piratët mbuluan njërin sy me një kapak të zi sigurisht që nuk ka asnjë lidhje me një...

Në Tokë kanë jetuar 2.6 miliardë specie të llojit T-Rex

Studiuesit kanë bërë një përllogaritje të popullatës së Tiranosaurve Rex, species me madhësi sa një autobus, që ka jetuar 2.4 milionë vjet...

Recent Comments