6.1 C
Pristina
Thursday, May 6, 2021
Home KAFSHËT Sa gjatë mund të kërcejë një luan?

Sa gjatë mund të kërcejë një luan?

Femrat luanesha janë gjuetaret kryesore të grupeve të luanëve. Ato veprojnë në mënyrë të organizuar, duke rrethuar dhe rrëmbyer prenë. Ndërsa luanët mund të vrapojnë deri në 80kmh në distanca të shkurtra, fakt interesant mund të konsiderohet kërcimi i tyre. Luanët mund të kërcejnë deri në 11 metra distancë, pothuajse sa gjatësia e një autobusi shkollor, sipas Lion Habitat Ranch në Nevada.

joysafaribay, Instagram /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Historia e kanalit të Suezit i cili u inagurua nga shqiptari Ismail Pashai, pjesë e familjes së Khedive të Egjiptit dhe Sudanit

Kanali i Suezit shtrihet 120 milje nga Port Said në Detin Mesdhe në Egjipt në jug në qytetin e Suez. Kanali ndan...

“Nëse dëshiron që njëqind shqiptarë të heshtin, duhesh të vrasësh nëntëdhjetë e nëntë”

“Nga thëniet të cilat mbledhim nëpër lista të caktuara duhet përfshirë edhe ato të cilat nuk na pëlqejnë, por që i takojnë...

Kulla: Një mënyrë shekullore e jetës në veri të Shqipërisë

Ngritur në mes të maleve dhe fshatrave në veri të Shqipërisë gjenden disa shtëpi prej guri të njohura si kulla, që në...

Camaj dhe Koliqi pjesë e spiunazhit të huaj, publikimi i Tares ndez debatin mes studiueseve

Studimi i publikuar së fundmi nga historiani Auron Tare për dy shkrimtarët e shquar shqiptarë, Martin Camaj dhe Ernest Koliqi, ka nxitur një...

Recent Comments