6.1 C
Pristina
Monday, March 1, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Prejardhja pellazge e popullit palestinez (Filistinëve) sipas Sir Patric Colquhoum dhe Pashko...

Prejardhja pellazge e popullit palestinez (Filistinëve) sipas Sir Patric Colquhoum dhe Pashko Vasës

Tashmë është e dëshmuar edhe në anën e studimeve gjenetike për prejardhjen evropiane  të popullit palestinez apo sic përmendën në biblën hebraike si filistinët. /InforCulture.info

Si ndër burimet kryesore për popullin Filistin është bibla hebraike ku njihet konflikti i tyre me izraelitët. Referenca e parë për Filistinët në Biblën Hebraike është në Tabelën e Kombeve, në të cilën thuhet se ata zbriten nga Casluhim, bir i Mizraimit (Egjipt). Ekzistojnë disa teori në lidhje me origjinën e Filistejve. Bibla Hebraike përmend në dy vende se kanë origjinën nga Caphtor (ndoshta Kretë).  Septuaginti gjithashtu lidh Filistinët me grupe të tjera biblike siç janë Caphtorim dhe Kherethit dhe Pelethites, të cilët janë identifikuar me ishullin e Kretës.  Kjo ka çuar në teorinë moderne të Filistejve që kanë origjinë Egjeane.

Sir Patrick Colquhoum dhe Pashko Vasa në librin ‘’PELLAZGËT –Pasardhësit e tyre të sotëm dhe origjina pellazge e poemave të Homerit’’ kanë shkruar për origjinën pellazge të popullit palestinez ose filistinëve. Përshkrimi është si vijon:

‘’..Po kështu pellazgë ishin edhe edhe popullatat armike të Sicilisë, Sardenjës dhe Italisë, nga ku morën edhe emrin tirrenianë, touskë (sot toskët në Shqipërinë e Jugut) dhe toskanët e e latinëve, si dhe Peleponezi dhe vendet në veri të tij, nën emrin Palestë, një emër tjetër me të cilin njihej Kreta. Edhe banorët e Azisë së Vogël kishin të njëjtën prejardhje dhe, pasi u vendosën në Palestinë (Kanaan) nën Ramsesin e Tretë, i dhanë atij vendi këtë emër, dhe më në fund zëvendësuan fenikasit, të cilët ishin të racës semite, thasalokratë.’’ /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Epike! Luani i zemëruar “gjuan” një hienë(Video)

Luanët meshkuj konsiderohen si një nga kafshët më të fuqishme, por përsëri ata janë të detyruar të përballen me konkurrencën nga hienat...

Gjaku i Artë”: Grupi që vetëm 43 persona e kanë në të gjithë botën

Në vitin 1961 u zbulua një lloj gjaku i cili i përkiste një gruaje Aborigjene Australiane. Me pas u tregua se vetem...

Serbia në shok nga historianja serbe: Mjaft më me gënjeshtra për shqiptarët, ata janë autoktonë

Qysh në gjysmën e dytë të shekullit XIX, stereotipi negativ për shqiptarët ka qenë i shprehur në një sërë librash të autorëve...

Këto janë simptomat e para të migrenës

Njerëzit e klasifikuar si obezë janë më të rrezikuar nga episodet e përsëritura të migrenës.Këtë e thotë një...

Recent Comments