Categories: ARTHISTORI/ARKEOLOGJI

Ky është portreti i Skënderbeut që ndodhet në kështjellën gjermane pranë qytetit Valburg (Foto)

Tashmë është vërtetuar në mënyra të ndryshme se heroi kombëtar Gjergj Kastriot Skenderbeu nuk mund të llogaritet vetëm si hero i shqipëtarëve por si hero i gjithë Evropës. /InforCulture.info

Jeta, vepra dhe betejat e Skënderbeut përmenden pothuajse në të gjithë Evropën. Shumë autorë të huaj të kohës,  në shekujt e kaluar por edhe sot, shkruajtën, hulumtuan dhe ‘thurën lavde’ për Skënderbeun. Ai njihet si strateg i madh i luftës i cili nuk u thye deri në vdekje, duke i bërë ballë një perandorie aq të fuqishme sic ishte Perandoria Osmane.

Përvec shkrimeve të shumta nga autorë të shumtë për Gjergj Kastriot Skënderbeun nëpër Evropë por edhe në botë që ende nuk janë dalë në pah sa duhet, kemi edhe shumë portrete të Skënderbeut që janë të ekspozuar në muzetë, kështjellat, institucionet kulturore e historike evropiane si shenjë ndërimi për heroin tonë kombëtar.

Këtu kemi sjellur një portret të Skëderbeut që ndodhet në kështjellën mesjetare gjermane pranë qytetit Valburg në Gjermani. /InforCulture.info

InFor. Culture

Recent Posts

Çfarë është sindroma Tourette?

Sindroma Tourette është një problem me sistemin nervor që i bën njerëzit të bëjnë lëvizje…

11 hours ago

Si u shndërrua Athina nga Pellazge në Greke

Straboni na tregon se si e morën grekët, Athinën pellazge! Asnjë provë e vetme nuk…

12 hours ago

Nuk i dini? Ja cilat janë produktet që nuk skadojnë pothuajse kurrë

Ekzistojnë disa produkte që nuk skadojnë kurrë. Ato mund të konsumohen në çdo kohë nëse…

12 hours ago

Shoferi i parë që u dënua me gjobë për tejkalim të shpejtësisë, ja sa km/h po voziste

Walter Arnold ka qenë duke drejtuar makinën “Arnold Benz Motor” Cariage, me 12 kilometra në…

12 hours ago

Çfarë janë Venomet?

Venomet janë e drejta kanunore e përpunuar gjatë shekujve në krahinat e Shqipërisë. Para pushtimit…

12 hours ago

12 foto të frikshme të qyteteve kineze ku nuk jeton asnjë njeri – arsyeja do t’ju befasojë

Në Kinë ekzistojnë qindra qytete që kanë çdo gjë që i nevojitet një jetese moderne…

12 hours ago